Przeskocz do treści

FAQ

Nie mam 'idealnego' Scrum'a w organizacji. Czy to problem?

Nie. Im więcej widzę i doświadczam w różnych firmach, tym bardziej odchodzę od postrzegania metodyki pracy w sposób czarno-biały. Nie ma idealnych rozwiązań, jest tylko ciągłe ulepszanie się. Popracujmy nad tym, co przyniesie Tobie największą wartość. Co więcej, nie zostawię Cię nigdy z informacją w stylu "wróć do mnie, kiedy już będziecie Agile, bo tu nic nie da się zrobić".

Czy to, co robisz to jest coaching? Bo słyszałem, że to takie 'czary-mary' psychologów.

Głównym narzędziem naszej pracy będzie mentoring. Będę przekazywał Ci pewne pigułki wiedzy lub moich doświadczeń (sukcesów i porażek), a Ty będziesz je analizować i wdrażać pomiędzy naszymi sesjami. Celem jest to, abym przekazał Ci i pomógł we wdrożeniu nowych kompetencji. Nie będziemy czekać pół roku, aż wymyślisz koło na nowo 🙂
Często, aby dotrzeć do sedna problemu, będę także stosował różnego rodzaju pytania. Czasami będziemy chcieli spojrzeć na 'duży obrazek i kolejne cele rozwojowe na ścieżce SMa. To są także narzędzia występujące w coachingu. Różnica jest także bardzo dobrze opisana tutaj.

Czy prowadzisz szkolenia?

Tak. Prowadzę warsztaty zarówno z metodyk zwinnych jak i z kompetencji miękkich. Szkolenia są bardzo dobrym wstępem do zdobywania nowych umiejętności - później zaczyna się Prawdziwe Życie 🙂 Moim celem jest przekazać Ci maksimum użytecznych kompetencji i zaadresować Twoje rzeczywiste problemy, z którymi się mierzysz w swojej pracy. Wierzę, że właśnie podejście polegające na indywidualnej, iteracyjnej pracy (przy wsparciu szkoleniowym) przynosi najlepsze rezultaty.

Jak się rozliczamy?

Cenimy swój czas i rozliczamy się za efekty. W trakcie pierwszej sesji sprawdzamy, czy nasza praca przynosi efekty - po obu stronach. Jeśli tak, ustalamy warunki dalszej płatnej współpracy.
Wystawiam też faktury VAT za swoje usługi - posiadam zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Mam dostęp do Agile Coach'a w firmie. Dlaczego mam przyjść do ciebie?

I bardzo dobrze, że macie Agile Coach'a - radzę korzystać z jego lub jej obecności 🙂 Natomiast moim celem zawsze będzie w pierwszej kolejności zaadresowanie TWOICH potrzeb i celów. Nie muszą one być zbieżne z celami Twojej organizacji. W skrócie interesuje mnie tylko to, co leży w Twoich obszarach zainteresowań i potrzeb.

Czyli powiesz mi dokładnie co mam zrobić, żeby rozwiązać wszystkie moje problemy?

Obawiam się, że to nie takie proste 🙂 Nie znam wszystkich możliwych odpowiedzi i sam cały czas się rozwijam - badając nowe przypadki i samemu rozwiązując wyzwania. Sam często eksperymentuję i próbuję nowych rozwiązań. Lubię, gdy moje działania zakończą się sukcesem, a jednocześnie popełniam też błędy - i uczę się na nich. W podobny sposób będziemy razem pracować nad stworzeniem najlepszych dla Ciebie rozwiązań oraz przekazywaniem kluczowych umiejętności. Jeśli ja nie będę w stanie Ci pomóc, znajdę Ci kogoś, kto będzie potrafił.

Nie jestem Scrum Masterem, ale chciałbym rozwinąć swoje kompetencje związane z pracą z zespołami i zwinnym wytwarzaniem oprogramowania. Co teraz?

Sam oprócz tego, że jestem Rapid SM Developerem pracuję także jako Scrum Master. Wcześniej jednak pracowałem jako tester oprogramowania, Project Leader, Agile Coach czy współpracownik HR od szkoleń i rozwoju. Pracowałem w kilku firmach, w bardzo różnych projektach i współpracowałem z wieloma innymi rolami. Umiejętności i obszary, które pomagają mi w pracy uważam za uniwersalne i przydatne każdemu, kto pracuje z zespołami - są to: aktywne słuchanie, budowanie relacji, praca z oporem, budowanie zespołu czy zarządzanie procesem empirycznym. Jestem przekonany, że moje doświadczenie i umiejętności będą dla Ciebie wartością - bez względu na Twoją rolę w projekcie czy zespole. Zapraszam!

Twoja misja życiowa w dwóch żołnierskich słowach?

Doskonalenie zajebistości.